حقوق مالکیت فکری و صنعتی

حفاظت از حق اختراع به وسیله ی ثبت آن یکی از مهم ترین راه هایی است که شرکت ها از طریق آن می توانند از دارایی های خود محافظت کنند. حق ثبت اختراع برای شما یک فرصت برتری بی نظیر در مقابل سایر رقبا در بازار فراهم می نماید. با حفاظت از حق ثبت اختراع، کسب و کار شما می تواند همراه با تکنولوژی های جدید پیش برود و شما قبل از اقدام رقبا می توانید تکنولوژی خود را تکمیل نموده و آن را توزیع نمایید. همچنین مهم تر از آن ثبت اختراع به شما اجازه می دهد از این که تازه واردها پایگاه ثابتی در خصوص آن تکنولوژی با آن ویژگی ها به دست آورند ممانعت نمایید. حفاظت از ثبت اختراع مانع از این می شود که رقبای شما به ساخت، فروش، پیشنهاد برای فروش و یا واردات فناوری در کشور یا کشورهایی که حق ثبت اختراع در آن ها محافظت می شود بپردازند. این نوع انحصار به خصوص در جایی که در آن فناوری های کلیدی درگیر باشند بی اندازه ارزشمند است. اما ثبت اختراع ارزان نیست. بیشتر کسب و کارها استطاعت این را ندارند که به ثبت تمام پیشرفت های تکنولوژیک خود بپردازند. پس چگونه کسب و کارها می توانند به طور مؤثر تکنولوژی  و استراتژی ثبت اختراع خود را در هنگامی که نیاز دارند مورد حفاظت قرار دهند.

در این جا پنج نکته برای مدیریت دارایی های ناشی از اختراع وجود دارد که آن ها را بیان می کنیم:

1-  اولویت بندی اختراعات

این امر ساده به نظر می رسد، اما اگر شما می خواهید در کسب و کارتان دارایی های مبتنی بر ثبت اختراع را به حداکثر برسانید نیاز دارید که به ثبت رساندن اختراعات تکنولوژیک خود را در اولویت قرار دهید. به ویژه آن دسته از تکنولوژی هایی که شرکت شما آن ها را با ارزش تلقی می نماید و برای ادامه ی حیات شرکت ضروری می باشند. به حداکثر رساندن دارایی های مبتنی بر ثبت اختراع به تعهد گسترده ی شرکت مبنی بر حفاظت از دارایی های فکری نیاز دارد. این بدان معنی است که آموزش کارکنان در خصوص پیشرفت و توسعه نیز می تواند مورد ثبت قرار گیرد. متأسفانه بسیاری از مهندسان، توسعه دهندگان و پرسنل تحقیق و توسعه پیشرفت های تکنولوژیک خود را نادیده می انگارند و این در حالی است که شناسایی تمام اختراعات ممکن به معنای بهره برداری بیشتر از تکنولوژی برای توسعه ی شرکت است.

به حداکثر رساندن دارایی های مبتنی بر ثبت اختراع همچنین به معنی آموزش مدیریت  در خصوص هزینه های مرتبط با فناوری ثبت اختراع است. می دانیم کسب حق ثبت اختراع ارزان نیست، اما با این حال سیستم هایی مانند معاهده ی همکاری ثبت اختراع یا پی سی تی [۱] با ارائه ی ابزاری مقرون به صرفه در خصوص ثبت اختراع به صورت بین المللی به وجود آمده و به این امر کمک شایان توجهی کرده اند. هزینه های ثبت اختراع باید به عنوان یک سرمایه گذاری در شرکت دیده شوند و نباید هزینه هایی باشند که به تدریج حذف می شوند. در نهایت باید گفت شاید مهمتر از همه اولویت بندی ثبت اختراعات به معنای اجرای اختراعاتی است که شما در مقابل متخلفان کسب کرده اید. اقدامات و دعاوی در مقابل نقض اختراع بسیار گران قیمت هستند اما بدون اجرا ثبت اختراع بیشتر از کاغذی که بر روی آن چاپ شده است ارزش ندارد.

2- شناسایی اولیه

یکی از مهم ترین نکات برای مدیریت اختراعات خود و دارایی های بالقوه ی ثبت اختراع این است که یک فرآیند در محل برای شناسایی پیشرفت های تکنولوژیک کلیدی اولیه در فرآیند توسعه وجود داشته باشد.

دانستن این که چه چیزی فناوری در حال توسعه است و با دقت ارزیابی کردن آن با نگاه به سمت بازار اجازه خواهد داد که شرکت به جمع آوری سرمایه های لازم برای محافظت از پیشرفت های کلیدی بپردازد. این ارزیابی نباید فقط به پرسنل و کارکنان تحقیق و توسعه محدود شود. در حالت ایده ئال برای حداکثر بازده، بازاریابی کلیدی، پرسنل مدیریت و فروش باید همگی در این ارزیابی همراه با کارکنان تحقیق و توسعه و یک وکیل متخصص در ثبت اختراع شرکت نمایند. مادامی که این ارزیابی انتقادی است باید سریع نیز باشد. تحقیق و توسعه اغلب در یک سرعت آشفته حرکت می کند. ارزیابی نباید این فرآیند را کند نماید اما باید در یک راه و روشی که برای ارزیابی و شناسایی یکپارچه و بدون درز اجازه می دهند یکپارچه شود و شاید مهمتر از همه این که شناسایی اولیه ی فناوری های کلیدی می تواند به جلوگیری از افشای غیر مجاز کمک نماید. زمانی که فناوری در معرض عموم قرار می گیرد (خواه از طریق استفاده، انتشار، فروش یا عرضه برای فروش) توانایی ثبت اختراع را از دست می دهد. این اعمال اثر تازگی و جدید بودن در فناوری که نیاز اصلی برای ثبت اختراع است را از بین می برد. شناسایی فناوری های کلیدی در مراحل اولیه می تواند به شرکت کمک نماید تا با حفظ توانایی خود برای به دست آوردن حقوق در آن فناوری برای حفاظت آتی، از افشای غیر مجاز جلوگیری نماید.

درباره ی معاهده ی همکاری ثبت اختراع (PCT)

معاهده ی همکاری ثبت اختراع به کاربران سیستم ثبت اختراع ابزاری کارآمد و مقرون به صرفه برای حفاظت از اختراعاتشان در سطح بین المللی ارائه می دهد. این پیمان نیاز به ثبت اختراع ملی یا منطقه ای به صورت جداگانه و تشکیل پرونده در هر کشور را حذف می نماید. اعطای حق ثبت اختراع نهایی با این حال تحت کنترل دفاتر ثبت اختراع ملی یا منطقه ای مربوطه خواهد بود. با پر کردن یک تقاضانامه ی واحد بین المللی متقاضی می تواند در یک حرکت به طور همزمان در ۱۴۸ کشور حق ثبت اختراع را کسب نماید. این معاهده همچنین به دفاتر ثبت اختراع ملی در خصوص تصمیم گیری کمک می کند و دسترسی عموم را به اطلاعات فنی مربوط به اختراعات از طریق پایگاه داده ی PATENTSCOPE تسهیل می نماید.

درباره ی PATENTSCOPE

این سیستم یک سیستم جستجوی جهانی ثبت اختراع است که به طور رایگان در دسترس عموم می باشد. این سیستم دسترسی به اطلاعات در خصوص فناوری های جدید که اغلب برای اولین بار در تقاضانامه های ثبت اختراع  فاش می شوند را مهیا می سازد.  این پایگاه داده در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون تقاضانامه ی ثبت اختراع را در بر دارد که شامل تقاضانامه هایی است که تحت معاهده ی همکاری ثبت اختراع به ثبت رسیده اند. این پایگاه داده ابزار جستجویی کاربرپسند با چندین زبان زنده ی دنیا فراهم آورده که کار کاربر را برای دسترسی به اطلاعات ارزشمند مربوط به فناوری های جدید آسان می سازد.

3-  استفاده از همه ی گزینه های موجود

تحقیق و توسعه همواره تکنولوژی ارزشمند ایجاد نمی کند چرا که وقتی پیشرفت های تکنولوژیک رخ می دهد برای کسب و کار بسیار با اهمیت است که هر ذره هر چند اندک از بازگشت مالی را از آن استخراج نماید. این فرآیند باید به طور ایده آل برای تضمین این امر که تغییرات ممکن درک شده و توسط تقاضاهای ثبت اختراع اضافی پوشش داده می شود شامل پرسنلی که بالا ذکر کردیم با یک وکیل ثبت اختراع واجد شرایط باشد. به طور کلی باید گفت ثبت اختراعات و تقاضانامه های ثبت اختراعات متعدد برای تضمین این امر که رقبا قادر نباشند که تکنولوژی را به آسانی تغییر داده و از آن استفاده ی منحصر به فرد نمایند باید برای هر راهی که یک تکنولوژی خاص عمل می کند و ممکن است عمل کند  پر شود.

4- تشویق توسعه

بدیهی است که یکی از کلیدهای دسترسی به یک استراتژی موفق ثبت اختراع یک توالی و جانشینی ثابت از پیشرفت های تکنولوژیک جدید و با ارزش است. علاوه بر تحقیق و توسعه ی عالی کارکنان و ارزیابانی که قادر به شناسایی تکنولوژی هایی هستند که می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد نیاز به یک برنامه ی تشویقی مؤثر در خصوص پاداش دادن به افرادی که در این فرآیند درگیر هستند احساس می شود. یک کسب و کار باید اطمینان حاصل نماید که همه ی تحولات ایجاد شده توسط پرسنل آن منحصراً در مالکیت کسب و کار است و البته این بدان معنا نیست که کارکنان نوآورانه نباید پاداش کافی برای دستاوردهای خود دریافت نمایند. کسب و کار باید یک برنامه ی تشویقی ایجاد کند که تمامی کارکنان (نه فقط کسانی که وظیفه ی توسعه ی فناوری جدید را دارند) به نوآوری در راستای فعالیت های شرکت تشویق نماید و جایی که نوآوری به نفع کسب و کار است کسانی که درگیر بوده اند باید در سود شریک شوند.

5- چشم داشتن به رقبا

در نهایت این که هر استراتژی مدیریت ثبت اختراع دارایی مثبت باید شامل برخی ایده ها در خصوص آن چه رقبا در بازار انجام می دهند باشد. این نظارت دو هدف اصلی را دنبال می کند: یکی مبتنی بر دفاع و دیگری مبتنی بر حمله. اول این که با نظارت بر رقابتی که در حال انجام است می تواند این اطمینان حاصل شود که در خط مقدم تکنولوژی باقی می مانند. نظارت مؤثر در خصوص چشم انداز رقابتی را می توان مثلاً از این طریق به دست آورد که فروشندگان در خصوص فناوری های جدیدی که با آن مواجه می شوند گزارش دهند.  پرسنل بازاریابی نیز باید تشویق شوند تا بر آنچه که رقابت در مورد فناوری های جدید و توسعه ی آن می گوید نظارت نمایند. کارکنان کلیدی نیز باید در کنفرانس های ملی برای شناسایی روند تکنولوژیک و تحولات در این خصوص شرکت نمایند. این مراحل به کسب و کار این اطمینان را می دهد که هیچ گاه از خط مقدم فناوری دور نخواهند ماند. شرکت ها همچنین می توانند از پایگاه های داده ی در دسترس عموم مانند PATENTSCOPE برای نظارت بر فعالیت های ثبت اختراع رقبا استفاده نمایند و یک تصویر کلی از وضعیت ثبت اختراع یک تکنولوژی خاص در یک کشور یا کشورهای مربوطه به دست آورند.

دلیل دوم برای نظارت این است که موارد نقض به سرعت متوقف و شناسایی شوند. همان گونه که اشاره شد حقوق مرتبط با اختراع تا زمانی که اجرا نشده اند فاقد ارزش هستند. زمانی که نقض تکنولوژی در بازار رخ داده و یافت می شود باید بلافاصله مدیریت به خرج داد و گام های مناسبی برای پایان دادن به آن برداشت. کارکنان فروش و بازاریابی نیز باید تشویق شوند تا به طور بالقوه گزارش فعالیت های نقض را ارائه کنند و مشتریان نیز باید تشویق شده و انگیزه هایی برای دادن چنین گزارش هایی برای آن ها ایجاد شود. به وسیله ی تحقیق و بررسی فعالانه می توان نقض را شناسایی و آن را متوقف نمود با این عملکرد کسب و کار ارزش حق اختراع خود را بالا برده و حداکثر بازگشت سرمایه گذاری در خصوص تحقیق و توسعه را به دست می آورد.

[۱]. Patent Cooperation Treaty (PCT) 

منبع: مجله وایپو